Witamina k dla noworodka

Każdy noworodek rodzi się bez potrzebnego zapasu witaminy K, jest ona przede wszystkim odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. Dlatego też w pierwszej dobie życia, według standardowych procedur w szpitalu, podaje się każdemu noworodkowi zastrzyk z witaminą K. Bardzo często zalecana jest również dodatkowa suplementacja witaminy K do momentu ukończenia przez niemowlę trzeciego miesiąca życia. Jednak temat obowiązkowego szczepienia noworodka i podawania mu witaminy K zaraz po narodzinach, jest dla wielu osób nadal tematem kontrowersyjnym. I wiele osób zastanawia się niejednokrotnie, czy aby i na pewno, witamina K jest tak niezbędna noworodkowi.

Nasuwa się pytanie dlaczego noworodki mają tak mało witaminy K?

Mają one mało witaminy K z kilku powodów. Główną przyczyna jest fakt, iż nie dostają jej od mamy w czasie trwania ciąży, ponieważ witamina K nie przenika przez łożysko w kierunku dziecka. Inną przyczyną niedoborów jest też niedojrzała wątroba noworodka, która jest głównym magazynem witaminy K. Również przyczyną niedoboru tej witaminy jest to, że dzieci przychodzą na świat z jałowym, czyli pozbawionym bakterii przewodem pokarmowym, a to właśnie tam znajdują się dobre bakterie, które pokrywają zapotrzebowanie na witaminę K.

Witamina k dla noworodka – dlaczego jest taka ważna?

Jak podają różne źródła, podawana noworodkom witamina K, ma na celu , zapobiec wystąpienia u dziecka, choroby wynikającej z jej niedoboru i jest to tak zwane – krwawienie z niedoboru witaminy K. Choroba ta ma trzy postaci, rodzaje:
– wczesną,
– klasyczną,
– późną – jest to najgorsza postać, może się ona rozwinąć do trzeciego miesiąca życia noworodka.
Takie krwawienie z pewnością może mieć różne nasilenie i przebieg, może też zagrażać zarówno zdrowiu, jak i życiu noworodka.
Warto wiedzieć, że witamina K nie tylko odpowiedzialna jest za krzepliwość krwi, ale również posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Dlatego jest ona taka cenna dla każdego noworodka.

Jednak tak jak niedobór może zaszkodzić, tak i nadmiar witaminy K u dziecka nie jest dobry i może nieść ze sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim takie jak:
– niedokrwistość,
– nadmierne wydzielanie potu,
– uczucie gorąca,
– rozpad czerwonych krwinek,
– żółtaczkę,
– uszkodzenia tkanki mózgowej.
Dlatego tak ważne jest, by mieć tą świadomość , aby pamiętać, aby podawanie witaminy K, było skrupulatnie przestrzegane, aby nie dopuścić do zbyt dużych lub zbyt małych dawek witaminy K. I co najważniejsze każda suplementacja powinna być przede wszystkim, zawsze skonsultowana z lekarzem.

Źródła witaminy K.
Witamina K jak wiemy, jest pobierana wraz z pożywieniem. Jej najlepszym, naturalnym źródłem są warzywa i zioła i są to na przykład:
– cebula, ziemniaki, natka pietruszki, brokuły, kiwi, ogórki, szczypiorek, bazylia, koper.
Również można ją znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, a zaliczamy do nich: żółtko jaja, wątróbka, sery i jogurty.
Co ciekawe niewielkie ilości witaminy K są także wytwarzane przez naszą florę jelitową, jednak są to małe ilości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here