Filtry samochodowe

Filtry samochodowe są materiały eksploatacyjnymi, dzięki którym praca samochodu jest płynna i w pełni sprawna. Wymienić można wiele różnych typów filtrów, które są odpowiedzialne za zapobieganie zanieczyszczenia różnorodnych systemów samochodowych.

Jakie dostępne są główne rodzaje filtrów?

  • Filtry powietrza. Dane części wykonane są z porowatych lub włóknistych materiałów. Odpowiedzialne są one za usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń, takich jak pleśń, pył, bakterie czy pyłki. Wśród nich wymienić można filtry powietrza dolotowego (silnika) i filtry kabinowe. Filtry powietrza dolotowego odpowiadają za wstępne oczyszczanie powietrza zasysanego przez jednostkę napędową, a filtry kabinowe zapewniają dostęp do wnętrza kabiny samochodu czystego powietrza, usuwając z niego zarówno cząstki stałe, jak i nieprzyjemne zapachy. Filtry powietrza są zazwyczaj produkowane z papieru, specjalnej pianki lub bawełny.
  • Filtry oleju. Dany rodzaj filtrów produkowany jest z celulozy lub włókniny szklanej. Można je znaleźć w różnych systemach samochodowych: są one odpowiedzialne za filtrację oleju silnikowego, przekładniowego, oleju znajdującego się w układzie smarowania oraz innych jego typów. Dane części są niezwykle ważnymi elementami, które umożliwiają w pełni sprawną pracę głównych jednostek oraz części znajdujących się w samochodzie.
  • Filtry paliwa. Są one odpowiedzialne za dostarczanie w pełni czystego paliwa do jednostki napędowej. W samochodach wyposażonych w silniki benzynowe zamontowane są dwa rodzaje filtrów paliwa: do grubego i drobnego filtrowania. W samochodach z silnikami Diesla filtry paliwa stosowane są do wychwytywania wody z oleju napędowego. Danego rodzaju filtry posiadają kształt miseczki, na spodzie której gromadzi się woda, gdyż jest ona znacznie cięższa od oleju napędowego.
  • Filtry cząstek stałych. Można je znaleźć wyłącznie w samochodach z silnikami Diesla. Dzięki nim do atmosfery przedostaje się znacznie mniejsza ilość szkodliwych gazów spalinowych.

W zależności od modelu, roku produkcji i konfiguracji samochodu dostępne są również inne rodzaje filtrów: są to między innymi filtry powietrza na odmę (PCV) oraz filtry układu recyrkulacji spalin. Należy jednak pamiętać, że filtry są częściami eksploatacyjnymi i posiadają określone interwały wymiany.

W którym momencie należy wymienić filtry?

Interwał wymiany filtra różni się ze względu na jego typ oraz warunki, w jakich eksploatowany jest samochód. Jest on podany w instrukcji obsługi. Uśredniając, okres wymiany filtra wynosi:

  • dla filtrów powietrza dolotowego (silnika) – po przejechaniu 25 000 km;
  • dla filtrów powietrza kabinowego – po przejechaniu 15 000 – 25 000 km, a w przypadku obszarów o dużym zapyleniu – po przejechaniu 6 000 – 7 000 km;
  • dla filtrów oleju – po 12 miesiącach użytkowania lub po przejechaniu 10 000 – 15 000 km. Należy je wymieniać przy każdej wymianie oleju silnikowego.
  • dla filtrów paliwa – po przejechaniu 45 000 – 55 000 km.

Różnorodność filtrów na rynku części samochodowych jest wyjątkowo szeroka. Są one produkowane przez takie marki jak Bosch, K&N, Mann Filter, AEM Dryflow, FRAM, Purolator i wiele innych firm.

Czy chciałbyś wymienić olej silnikowy i filtr oleju w swoim aucie? W naszym sklepie internetowym Rexbo.pl będziesz w stanie znaleźć ogromny asortyment tych i innych części samochodowych, takich jak świece zapłonowe, pióra wycieraczek szyby czołowej, klocki i tarcze hamulcowe, itd. Wyjątkowo atrakcyjne ceny, niskie koszty dostawy, oferty promocyjne, wyprzedaże i atrakcyjne zniżki sprawią, że Twój samochód będzie w pełni sprawny i nie będziesz musiał ponosić tym samym wysokich kosztów naprawy. Rób zakupy na {site_name} i oszczędzaj razem z nami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here